Menu

Chcesz poznać dziwne choroby świata?

Dziwne choroby świata

Gdy pierwszy raz o nich słyszymy, nie możemy uwierzyć w ich istnienie. Niespotykane nazwy, osobliwe objawy - czym jeszcze charakteryzują się dziwne choroby świata? Dokładnie zbadaliśmy i opisaliśmy 5 z nich.

Lipodystrofia

Zacznijmy od tych z ekscentrycznymi nazwami, których nie potrafimy zapamiętać. Lipodystrofia to schorzenie tkanki tłuszczowej. Polega ona na zanikaniu tkanki tłuszczowej z warstwy podskórnej. Jakie są jej dodatkowe objawy? Przede wszystkim jest to insulinoodporność, co może prowadzić do cukrzycy. Osoby cierpiące na lipodystrofię wyglądają zdecydowanie starzej niż są w rzeczywistości, a spowodowane jest to zwisającą, zmarszczoną skórą.

Istnieje wiele rodzajów lipodystrofii: częściowa, Dunnigana, idiopatyczna, żuchwowo-dystalnokończynowa i inne. Jak ją leczyć? Do tej pory nie znaleziono leku doprowadzającego organizm do dawnej formy. Zaleca się jedynie dietę oraz wysiłek fizyczny, dopasowany do możliwości chorego.

Hipertymezja

Hipertymezja

Kłopoty z pamięcią? Z pewnością nie dotyczą chorych na hipertymezję. Jest to innymi słowy superpamięć - umiejętność zapamiętania każdej chwili ze swojego życia, łącznie z konkretnymi datami, dniami tygodnia i czynnościami. Brzmi ekscytująco? Niestety, na dłuższą metę staje się to uciążliwością. Osoby pamiętające każde wydarzenie od najmłodszych lat nie potrafią normalnie funkcjonować.

Zespół obcego akcentu

Zespół obcego akcentu

Moglibyśmy pomyśleć, iż dziwne choroby nie będą dotyczyć mowy w innym języku, a przynajmniej w innym akcencie. W końcu dla osób uczących się języków obcych jest to główny cel. Niestety, nie w medycynie. Zespół (lub syndrom) obcego akcentu pojawia się przeważnie po wypadkach, w których doszło do urazu mózgu; pacjent posługuje się nadal w języku ojczystym, tylko z... obcym akcentem. A dokładniej: zmienia się intonacja, melodia zdania, akcentowanie. Naukowo tłumaczy się to uszkodzeniem głównej części mózgu odpowiedzialnej za mowę, identyfikację jej dźwięków etc.

Uczulenie na wodę

Uczulenie na wodę

Uczulenie na wodę zdecydowanie powinno dostać się do działu pt "dziwne choroby świata". Alergia ta jest uciążliwa nie tylko poprzez fakt, iż woda to niezbędna część naszego życia; osoba mająca alergię na wodę uczulona jest także na swój własny pot czy łzy.

Objawy są bardzo proste: przy każdej styczności z wodą odczuwa się swędzenie, pieczenie, mrowienie itp. Chory może męczyć się nawet przez kilka godzin. Jak wygląda leczenie? Najważniejsza jest wizyta u lekarza, gdyż to on ustali nasz plan leczenia. Często stosowanym sposobem jest użycie kremów, które chronią skórę podczas kontaktu z wodą.

Limfangioleiomiomatoza

Ostatnia z opisanych przez nas chorób dotyczy głównie kobiet w wieku rozrodczym. Jest to wyniszczenie miąższu płuc, spowodowane zaburzeniami genów, które ostatecznie prowadzi do śmierci poprzez zaburzenia czynności oddechowej. Najczęstsze pierwsze objawy to:

  • kaszel
  • ból w klatce piersiowej
  • odma opłucnowa - powietrze dostaję się do klatki piersiowej, w wyniku czego płuco zapada się
  • duszność

Choroba postępuje powoli. Leczenie to nic innego jak łagodzenie już występujących objawów i zapobieganie tworzeniu się nowych. Niestety nie wynaleziono skutecznej metody na całkowite wyleczenie limfangioleiomiomatozy.

Polecane artykuły

Komentarze - 0

Napisz komentarz

Najpolulaniejsze na blogu