Menu

Leukoplakia jamy ustnej - grozi Ci nowotwór?

leukoplakia jamy ustnej

Białe plamy na błonach śluzowych jamy ustnej lub narządów płciowych - to właśnie leukoplakia jamy ustnej. Z leczeniem nie należy zwlekać, ponieważ większość przypadków kończy się rakiem. W jaki więc sposób możemy tę przypadłość zdiagnozować?

Jakie są przyczyny powstania leukoplakii?

Leukoplakia jamy ustnej pojawia się w wyniku wielu czynników. Od nas zależy czy przypiszemy sobie każdy z nich. Do przyczyn tej choroby należą:

  • zaniedbywanie higieny jamy ustnej i zębów - gdy za rzadko szczotkujemy zęby, nie możemy powiedzieć, że o nie dbamy. Podobnie z dodatkowymi środkami dbania o jamę ustną: brak stosowania nici dentystycznych czy płynów do płukania ust dodatkowo zwiększa rozwój bakterii, które mogą się przyczynić do powstawania białych plam;
  • próchnica zębów - brak troski o zęby prowadzi do próchnicy, a stąd tylko krok do kolejnych powikłań;
  • nieodpowiednie dopasowanie protezy, aparatu ortodontycznego oraz inne uszkodzenia mechaniczne, jak np. przygryzanie policzków;
  • stosowanie używek, głównie palenie tytoniu, częste picie alkoholu, kawy;
  • kandydoza, czyli drożdżyca;
  • spożywanie bardzo ostrych i gorących potraw przegrzewający błony śluzowe;
  • inne dolegliwości, np. niedokrwistość (spowodowana brakiem żelaza), brak witamin A i B, zaburzenia hormonalne, uszkodzenia wątroby etc.

Leukoplakia zdecydowanie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet; przedział wiekowy to zazwyczaj 40.-60. rok życia. Mimo że może występować w każdym miejscu jamy ustnej, najczęściej możemy ją znaleźć na błonie śluzowej policzków.

Jakie są objawy leukoplakii?

Gdy dochodzi do zmętnienia nabłonka, powstają białe plamy (o różnej powierzchni: gładkiej, guzkowatej, bruzdowatej itp). Występują one w jamie ustnej, lecz także na narządach płciowych. W efekcie mogą pękać, powodować nieprzyjemne uczucia, takie jak ból, pieczenie lub suchość.

Należy pamiętać, iż nieleczona leukoplakia jamy ustnej prawdopodobnie przekształci się w nowotwór; dlatego jeżeli zaobserwujemy u siebie niektóre z wyżej wymienionych przyczyn lub objawów, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Leczenie leukoplakii

Leczenie leukoplakii nie należy do najprostszych ani do najkrótszych. Przede wszystkim chory powinien skupić się na tych podrażnieniach, urazach mechanicznych, które powodują chorobę, a następnie je wyeliminować. Chodzi tu o rzucenie palenia lub ograniczenie spożycia alkoholu. Zamiast tego należy wprowadzić lekką dietę oraz dostarczyć organizmowi witaminy z grupa A i B. Zalecane są także płukankami z siemienia lnianego, rumianku lub prawoślazu.

Jeżeli podejrzewamy rozwinięcie się nowotworu, powinniśmy zgłosić się do kontrolnych badań cytologicznych i histologicznych. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, wykonuje się usunięcie operacyjne lub krioterapię.

Na badania diagnozujące leukoplakię może nas skierować zarówno dentysta, jak i ginekolog podczas kontrolnych badań. Również sami powinniśmy dbać o to, aby stomatolog regularnie sprawdzał stan całej naszej jamy ustnej, nie tylko zębów.

Polecane artykuły

Komentarze - 0

Napisz komentarz

Najpolulaniejsze na blogu