Menu

Medycyna naturalna zastąpi medycynę konwencjonalną

Medycyna naturalna

Coraz szersze grono fanów posiada tzw medycyna naturalna, czyli sposoby leczenia skupiające się nie tylko na ciele, ale także na psychice i duchu pacjenta. Na czym więc polega jej cudowne działanie i czy rzeczywiście jest skuteczna?

Medycyna tradycyjna a niekonwencjonalna

Nie oszukujmy się - choć posiadająca szeroką ofertę, medycyna naturalna wciąż odbierana jest dość sceptycznie. Jako pacjenci nie potrafimy uwierzyć, że istnieją skuteczne metody nie związane z leczeniem za pomocą leków, operacji i licznych badań, za to skupiające się na zachowaniu równowagi ciała i ducha, co rzekomo wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka.

A gdyby tak skupić się przez chwilę na zaletach tego zjawiska? Leczenie niekonwencjonalne koncentruje się na zapobieganiu chorobie, nie tak jak jej tradycyjne przeciwieństwo - na interwencji w momencie, gdy choroba już wystąpi. Lekarze są w stanie poświęcić pacjentowi więcej czasu, zbudować z nim dobre relacje, co rzekomo wpływa pozytywnie na jego leczenie. Personel szpitali natomiast nie ma na to czasu, dlatego kontakt z lekarzem medycyny tradycyjnej ogranicza się przeważnie do kilkunastu minut na wizytę.

Co jest najważniejsze w naturalnej medycynie? To, jaki styl życia prowadzisz i jak się odżywiasz. Tworzy to fundament, na którym budujesz swoje zdrowie. Od tego, jak dbasz teraz o swoje ciało zależy to, jak będziesz wyglądał i czuł się w przyszłości. Dlatego tak ważne jest dodatkowe zadbanie o swoją psychikę; złe samopoczucie nie pomaga w zdrowym stylu życia. Pomyśl: jak często i w jakim stopniu się stresujesz? Czy się wysypiasz? Jak wygląda Twoja dieta? W jakim środowisku żyjesz? Po odpowiedzi na powyższe pytania zaczniesz inaczej patrzeć na sposób działania medycyny naturalnej.

Czy zatem medycyna naturalna ma wady?

medycyna naturalna zioła

Owszem, ma i to niejedną. Przede wszystkim należy pamiętać, że medycyna naturalna przywiązuje wagę do tego, co dzieje się przed chorobą, nie w jej trakcie. Jej cel to zapobiec dolegliwościom, które mogą wystąpić w przyszłości. Nie jest ona w stanie wyleczyć już istniejącej choroby i nie gwarantuje, że osoby stosujące leczenie naturalne nie zachorują np. na nowotwór. Niestety, nadzieja niektórych ludzi jest często wykorzystywana przez sekty bądź lekarzy-oszustów twierdzących, że mogą wyleczyć każdego.

W nagłych przypadkach (np. podczas wypadku samochodowego), kiedy trzeba działać natychmiast ze względu na zagrożenie czyjegoś życia - nie stosuje się medycyny naturalnej. Należy wezwać karetkę i pozwolić na zastosowanie leczenia w tradycyjny sposób.

Choć stosowane suplementy składają się głównie z naturalnych substancji, też mogą uczulać bądź wywołać skutki uboczne. Nie ma również żadnych badań potwierdzających cudowne działanie oraz bezpieczeństwo leczniczych ziół. Zwracajmy więc uwagę na skład każdego suplementu, nawet tych zdających się zawierać jedynie naturalne składniki.

No więc który rodzaj medycyny wybrać?

Medycynę naturalną można (i powinno się) stosować razem z medycyną tradycyjną. Jeżeli jesteś już w trakcie leczenia, kontynuuj je. Nie rezygnuj z przepisanych leków tylko dlatego, że naturalna medycyna wydaje się... no właśnie, bardziej naturalna. Warto jednak przemyśleć zmianę niektórych aspektów swojego życia. Pamiętaj tylko o jednym: porzucając zły styl życia nie porzuć razem z nim swojego zdrowego rozsądku.

Polecane artykuły

Komentarze - 0

Napisz komentarz

Najpolulaniejsze na blogu