Menu

Objawy anemii, czyli groźnej choroby zagrażającej życiu

Objawy Anemii

Zrób listę obrazującą Twój ostatni miesiąc pod kątem efektywności. Czy wszystkie Twoje obowiązki zostały wypełnione? Czy może, ociągając się jak nigdy dotąd, przerzuciłeś większość rzeczy na dzień dzisiejszy i dalej nie masz ochoty się za to zabrać? Czujesz się osłabiony, nie potrafisz skupić myśli, chodzisz nieustannie zmęczony? Sprawdź, czy to, co Cię męczy to nie objawy anemii.

Objawy anemii w dzisiejszych czasach dotykają dużą ilość ludzi. Jednak nie każdy potrafi sobie z nimi poradzić. Chwytamy za internetowe poradniki, opieramy się tylko na artykułach, z których jedyny wyciągany wniosek, to ten, że należy łykać żelazo. Niestety, leczenie niedokrwistości nie jest tak proste i ograniczone.

Czym więc jest anemia i jakie są jej przyczyny?

Anemia to nic innego jak zbyt mała ilość czerwonych krwinek lub zbyt niskie stężenie hemoglobiny. Hemoglobina odpowiedzialna jest za transport tlenu do każdej komórki naszego organizmu - jej zaburzenia mogą mieć poważny wpływ na mózg i serce. Rodzajów anemii jest dość sporo, w zależności od tego, który nam dolega, przypasowuje się sposób leczenia. Są to np.:

  • anemia pokrwotoczna
  • anemia z niedoboru żelaza
  • anemia megaloblastyczna
  • anemia aplastyczna
  • anemia z niedoboru witaminy B12

Z samych przykładów prowadzących do anemii można by stworzyć długą listę. Częściej chorują na nią kobiety; nie jest to choroba dotykająca jedynie starsze osoby - spora ilość młodych osób, ze względu na stresujący i szybki styl życia (a co za tym idzie, przez nieodpowiednią dietę) również się z nią zmaga. Stres i zmęczenie przekłada się na przepracowanie, później na problemy z pamięcią i koncentracją. Kiedy duża ilość obowiązków nas przytłacza, nie wysypiamy się, zaniedbujemy odżywianie czy relaks, nie możemy oczekiwać pozytywnych wyników.

Od przyczyn do objawów - jak rozpoznać anemię?

Objawy anemii są dość widoczne. Oprócz wymienionych wyżej osłabienia, przemęczenia czy kłopotów ze skupieniem się, zaliczamy do nich także zbyt szybkie męczenie się - zwykłe wejście po schodach zaczyna być dla nas niemalże udręką, a po trzech godzinach nad książkami już czujemy, że nasz limit efektywności na dzień się skończył. Do tego jest Ci nieustannie zimno, a każdy kolejny dzień przestaje cieszyć i osłabia psychicznie? Powinieneś wykonać badania.

Objawy widać także zewnątrz (przede wszystkim dotyczy kobiet): bledsza skóra, łamliwe, wypadające i rozdwajające się włosy oraz osłabione paznokcie. Nie pomagają żadne zabiegi i uzupełnianie na szybko podstawowych witamin.

Jeśli to niedokrwistość - jak ją leczyć?

Jeżeli po przeanalizowaniu przyczyn dopasujemy do siebie zbyt dużą ilość objawów anemii - należy bezzwłocznie udać się do lekarza. W wykryciu niedokrwistości pomaga badanie krwi, które ustala wartość hemoglobiny, a więc decyduje o tym, czy chorujemy na anemię czy nie. Możliwe jest także wykrycie rodzaju anemii, dzięki czemu łatwiej dopasować leczenie.

A samo leczenie? Jeżeli jest to anemia wywołana zbyt obfitymi miesiączkami, powinno zastosować się leczenie ginekologiczne. Jeżeli przyczyną jest niedobór żelaza lub witaminy B12 - należy uzupełnić ich braki i znaleźć przyczynę (za utratą tych witamin może stać groźna choroba). W przypadku złośliwej anemii niestety leczenie polega na podawaniu zastrzyków z żelaza codziennie przez pierwsze kilkanaście dni, a później raz na miesiąc do końca życia. Objawy anemii zatem nie powinny być lekceważone, gdyż mają ogromny wpływ na nasze życie.

Polecane artykuły

Komentarze - 0

Napisz komentarz

Najpolulaniejsze na blogu