Osocze bogatopłytkowe - jak krwią leczyć stawy i skórę?

Osocze bogatopłytkowe w ortopedii nie od dziś ma swoje szerokie zastosowanie. Od dłuższego czasu, wsławione także w dziedzinie kosmetologii, z powodzeniem zastępuje m.in. botoks. Jakie jeszcze właściwości kryje w sobie naturalny składnik naszego organizmu?
Czym jest osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe to koncentrat płytek krwi w niewielkiej ilości osocza. Pobierane jest przed samym zabiegiem oraz poddawane wirowaniu w celu wyodrębnienia zagęszczonego osocza. W efekcie stężenie płytek krwi może być nawet do kilkunastu razy większe. Terapia z wykorzystaniem tego składnika uważana jest za jedną z najnowocześniejszych metod leczenia. Regeneruje ono uszkodzone tkanki miękkie, przyspiesza gojenie ran, pobudza odbudowę ścięgien, mięśni i stawów. W ortopedii leczy niejednego sportowca, zatem warto z niego skorzystać.
Na czym polega przebieg terapii? Jednorazowa wizyta złożona jest z kilku kroków. Na początku pacjent musi zostać zakwalifikowany do leczenia przez lekarza specjalistę. Następnie pacjentowi pobiera się pełną krew, którą poddaje się wirowaniu. Przygotowane w ten sposób osocze wprowadza się w miejsce przeznaczone do leczenia, stosując przy tym znieczulenie miejscowe.
Osocze bogatopłytkowe w ortopedii

Leczenie stawów w bogaty sposób korzysta z osocza. Wykorzystuje je m.in.:
- do rehabilitacji ortopedycznej,
- przy naciągnięciach, naderwaniach mięśni lub stawów skokowych,
- w urazach kolan, łokci oraz przy zerwaniu ścięgien,
- przy stanach zapalnych kości,
- w kontuzjach stawów,
- przy złamaniach,
- w ubytkach chrząstki stawowej,
- w przypadku zaburzeń zrostu kostnego etc.
Wytrącone osocze podaje się w najbardziej bolące miejsce pacjenta. Niestety, sam zastrzyk bywa bolesny, a nieprzyjemne uczucie utrzymuje się nawet do kilku dni po zabiegu. Kończyna bywa także unieruchomiona, ograniczając ruchy. Po jakimś czasie konieczna jest wizyta kontrolna.
Osocze bogatopłytkowe w ortopedii w naturalny sposób regeneruje skórę, dlatego z powodzeniem używa się go po wypadkach czy poparzeniach. Im młodszy organizm, tym łatwiej przeprowadzić leczenie.
Zastosowanie gęstego osocza w kosmetologii
W zależności od potrzeb pacjenta, osocze podawane jest na różne sposoby:
- wampirzy lifting skóry to idealna alternatywa dla botoksu czy innych wypełniaczy; otrzymane osocze wstrzykuje się pod skórę twarzy, dzięki czemu jest ona ujędrniona i odmłodzona. Skutecznie stosuje się go także do wypełniania zmarszczek;
- mezoterapia - leczenie skóry głowy to proces dotyczący ostatnimi czasy głównie mężczyzn zmagających się z łysieniem. Dla kobiet z kolei sprawdza się przy regeneracji włosów zniszczonych zabiegami fryzjerskimi. Osocze wstrzykiwane w skórę głowy, pobudza cebulki do wytwarzania nowych włosów. Zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym.
- Leczenie skóry i blizn - osocze wstrzykiwane w miejsce rany, pobudza tkankę do regeneracji. Często zabieg ten łączony jest z leczeniem laserowym. Częstotliwość odwiedzin pacjenta ustala lekarz prowadzący.
Zagęszczone osocze - przeciwwskazania

Jak w przypadku każdego zabiegu, również w tym przypadku istnieją ograniczenia. Są to:
- choroby krwi
- laktoza
- ciąża
- HIV
- immunologiczna choroba naczyń
- choroby wątroby
- infekcje skórne
- nowotwór
Sam zabieg osoczem bogatopłytkowym nie uczula pacjenta, ponieważ substancja tworzona jest z jego własnej krwi. Regeneracja chorego miejsca odbywa się w krótkim czasie, podobnie jak sam zabieg (trwa ok. 15 minut). Z drugiej strony, choć bardziej skuteczny, zabieg z użyciem osocza nie należy do najtańszych. Jednorazowa wizyta kosztuje od ok. 800 zł do nawet 2000 zł.
Komentarze - 0
Napisz komentarz