Menu

Sprawdź koniecznie jakie rodzaje fobii mogą występować wokół Ciebie?

Rodzaje Fobii

Każdy człowiek prędzej czy później napotka na swojej drodze czynnik, budzący w nim paniczny lęk, zwany fobią. Jakie są rodzaje fobii i jak się przed nimi chronić? W jaki sposób oddziałują na nasze życie codzienne?

Fobia - czym jest i co ją wywołuje?

Fobia określana jest jako uczucie panicznego strachu, wywołane ciągle przez ten sam bodziec. Zazwyczaj pojawiający się strach jest bezpodstawny, ponieważ obiekt fobii nie stwarza zagrożenia. Tak naprawdę jednak różne rodzaje fobii powodują różne natężenie strachu. Wymienionym bodźcem może być wszystko: inna osoba, przedmiot, zjawisko, miejsce, zwierzę, uczucie, smak, sytuacja, dźwięki itp.

Co wywołuje fobię? Istnieje parę czynników sprawiających, że zaczynamy odczuwać przed czymś lęk. Może to być ciężkie przeżycie, którego doświadczyliśmy w przeszłości, np. wypadek samochodowy, napad lub zaatakowanie przez zwierzę. Co więcej, nie musi to dotknąć bezpośrednio osoby, u której wytworzyła się dana fobia; wystarczy być świadkiem drastycznego zdarzenia. W efekcie boimy się wejść w ciemną uliczkę lub omijamy szerokim łukiem każdego psa w mieście.

Innym powodem strachu jest obserwacja od dłuższego czasu (przeważnie od dziecka) innej osoby mającej fobię, a dokładnie jej reakcję na bodziec wywołujący lęk. W rezultacie sami zaczynami odczuwać to samo w stosunku do "strasznego" bodźca. Paniczny strach wytwarzany jest także na podstawie materiału przedstawiającego nam dany czynnik w nieznanym do tej pory, przerażającym świetle. Materiałem tym są często horrory.

Jakie są objawy fobii?

Odmienny stopień i rodzaje fobii powodują różne reakcje. Natychmiastową reakcją jest zazwyczaj krzyk i ucieczka lub wręcz przeciwnie: paraliż i niemożność wykonania żadnej czynności. Przeważnie obserwuje się też przyspieszone bicie serca, mocniejsze pocenie, drżenie rąk. W bardziej skrajnych przypadkach, gdy poziom nerwów zaczyna nas przerastać, mogą wystąpić zawroty głowy, omdlenia czy nawet zawał serca.

Co robić, gdy fobia zaczyna nam zagrażać?

Fobia nam zagraża

Strach w odpowiedniej ilości wpływa pozytywnie na organizm (motywuje do działania, aktywuje instynkt przetrwania i skłania do ucieczki). Pewne rodzaje fobii jednak zaczynają wpływać wyniszczająco na psychikę. W efekcie osoba chora nie radzi sobie z rzeczywistością. Najczęstszym sposobem leczenia takich przypadków jest psychoanaliza, a dokładniej terapia behawioralna. Polega ona na przedstawieniu osobie chorej jej fobii w pozytywnym świetle. Ma to na celu "wygaszenie" strachu. Z pomocą terapeuty, pacjent jest w kontrolowany sposób przyzwyczajany do swojego lęku. Zdarzają się przypadki podawania leku uspakajającego, jako środka wspomagającego terapię.

Przykładowe rodzaje fobii

Oto lista najczęstszych, ale także najdziwniejszych rodzajów fobii:

  • arachnofobia - lęk przed pająkami
  • klaustrofobia - lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami
  • batrachofobia - lęk przed żabami
  • myzofobia - lęk przed brudem
  • wikkafobia - lęk przed czarownicami i czarami
  • nyktofobia - lęk przed ciemnością
  • pediofobia - lęk przed lalkami
  • koitofobia - lęk przed odbyciem stosunku seksualnego
  • chiroptofobia - lęk przed nietoperzami
  • naptofobia - lęk przed dotykiem

Polecane artykuły

Komentarze - 0

Napisz komentarz

Najpolulaniejsze na blogu